Tonerek és tintapatronok

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtatómodell választék

Modell sorozat töltés

Modell sorozat töltés

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtatómodell választék

Modell sorozat töltés

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtatómodell választék

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtatómodell választék

Modell sorozat töltés

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtatómodell választék

Modell sorozat töltés

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtatómodell választék

Modell sorozat töltés

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtatómodell választék

Modell sorozat töltés

Nyomtató vagy kazetta típusa

Nyomtatómodell választék

Modell sorozat töltés

Irodaszerek és iskola
IT és Elektronika
Akciók

Ökológiai és fenntartható-e a 3D nyomtatás?

A 3D nyomtatás megjelenését a 20. század második felére datáljuk, amikor még minden technológia környezeti oldalát nem vették fel ilyen mértékben. Azóta a 3D nyomtatás nemcsak a fejlesztésben haladt előre, hanem a felhasználók egyre nagyobb tudatosságra tett szert. Népszerűbbé, megfizethetőbbé és nem utolsósorban a környezetvédelem irányába kritizáltabbá, figyeltebbé vált.

Az elmúlt 10 évben a 3D nyomtatás fejlődése jelentősen előrehaladt, és az otthoni felhasználók olyan gyakori tárgyakat nyomtatnak, mint a figurák, csecsebecsék vagy alkatrészek. A szakterületeken a vizsgálatok a szervek sejtekből történő nyomtatásának koncepciója felé mozdultak el. Az ipar profitál a berendezések alkatrészeinek 3D-s nyomtatásából, az építőipar pedig még az egész ház 3D-s nyomtatásából is. A 3D nyomtatással kapcsolatban egyre többször felmerül a kérdés, hogy milyen környezeti következményei vannak ennek az új nyomtatási technológiának?

3D nyomtatás 

A 3D nyomtatás lényegében több, mint nyomtatás vagy egy bizonyos típusú gyártás. A gyártási folyamatok két fő kategóriába sorolhatók: additív és kivonó. A 3D nyomtatás egy additív gyártási folyamat, míg a tipikus gyártás kivonó.

 Ennek megértéséhez az additív gyártás során a termékek úgy jönnek létre, hogy egy adott anyagból egymás után egymásra rakják a rétegeket, így egy komplett objektumot hoznak létre, ahol minden réteg a tárgy vékony keresztmetszete. A rétegek nyomtatása rétegről rétegre történő lerakással közvetlenül egy "számítógéppel támogatott tervezési" (CAD) modellből történik, lehetővé téve a fizikai objektumok számítógép által generált geometriai ábrázolásból történő létrehozását.

A 3D nyomtatás az 1980-as években lépett a kereskedelmi forgalomba, amikor Charles Hull benyújtotta szabadalmát "Eszköz háromdimenziós objektumok előállításához sztereolitográfia segítségével". A 3D nyomtatási technológiát ma már ékszerek, hajtóművek, hidak, alkatrészek gyártására használják a repülőgépiparban, az élelmiszeriparban, sőt az orvostudományban is használják műszívpumpák és mesterséges szaruhártya készítésére. A 3D nyomtatás legelterjedtebb anyagai a hőre lágyuló műanyagok, a kerámiák, a grafén alapú anyagok és a fém.  Ezen a ponton jutunk el a környezetvédelemhez és ahhoz, hogy a 3D nyomtatás bizonyos környezeti problémákat okozhat.


Először is vessünk egy pillantást a 3D nyomtatás folyamatára. A 3D nyomtatásnak többféle módja van. Mindennek köze van ahhoz, hogy az anyagot hogyan rétegezzük a végső objektum létrehozásához. Az anyagot addig hevítik, amíg folyékony nem lesz, majd a nyomtatófúvókán keresztül hordják fel. A CAD adatok felhasználásával a tervezést 2D részekre "bontják", így a fúvóka tudja, merre kell menni, és vékony rétegekben helyezi el az anyagot. Amint a réteg megszilárdul, a folyamat megismétlődik a végső objektum létrehozásáig. Az objektum méretétől és összetettségétől függően az idő néhány perctől óráktól napokig változhat.

A 3D nyomtatás és a környezetvédelem 

A 3D nyomtatás egyrészt kiváló módja a különféle iparágak számára készült termékek létrehozásának, másrészt a 3D nyomtatási folyamat egyes aspektusai magas energiafogyasztást és káros kibocsátást okozhatnak. A gyártási folyamat néhány tényezője hatással lehet a környezetre, például egy tárgy nyomtatásához szükséges idő vagy a felhasznált anyag típusa. 


Energiafogyasztás nyomtatás közben 

Ha hosszú nyomtatási időre van szükség, az energiafogyasztás növekszik. A jobb minőségű nyomatok több időt vesznek igénybe. Ez nagy kompromisszumot teremt a felhasznált energia és a termék minősége között.

Az energiafogyasztás a nyomtatási folyamaton belül három fázisban határozható meg

- az előmelegítési fázis, amelyben a gép felkészül a nyomtatásra

- ténylegesen kinyomtatja az objektumot

- hűtési folyamat

A nyomtatási folyamat során felhasznált energia mennyiségének egy lehetséges megoldása a felhasznált anyagokban rejlik. Az alacsony hőmérsékletű anyagok használata csökkentheti az energiafogyasztást, csakúgy, mint az olyan eszközök, amelyek egyszerre több komponenst is nyomtathatnak.

Kibocsátások

Ha a környezeti problémákra gondolunk, a legnagyobb mindig a környezetszennyezés. Még ha a nyomtatás első pillantásra nem is tűnik olyan dolognak, amely nagy környezetszennyezést okozhat, ennek az ellenkezője igaz. Az ipari szennyezést leginkább a termelés okozza, a világ üvegházhatású gázkibocsátásának 19%-a pedig az ipari termelési folyamatokhoz kapcsolódik. A 3D nyomtatás során illékony szerves vegyületeknek vagy VOC-knak nevezzük. Számos paraméter befolyásolhatja a VOC-kibocsátást, nevezetesen az anyaghasználat, a gép hőmérséklete, az izzószál színe, az építőlemezre alkalmazott hőmennyiség és a nyomtató modellje.

A VOC-kibocsátás a polimerek és más adalékanyagok termikus lebomlásához kapcsolódik. A 3D nyomtatók esetében sok modell fűtött hőre lágyuló műanyag extrudálásán alapul, ami a keletkező illékony szerves vegyületek miatt veszélyes lehet a beltéri környezetre. A VOC-k mellett a 3D nyomtatás más részecskéket, gáznemű anyagokat és nanorészecskéket bocsáthat ki, amelyek potenciális egészségügyi kockázatot jelenthetnek.

(NEM) Fenntarthatóság 

Sajnos a 3D nyomtatáshoz szükséges anyagok természetüknél fogva fenntarthatatlanok. Az új műanyagok beszerzéséhez kőolajtermékek előállítása, valamint magas szén-dioxid-intenzitás szükséges ahhoz, hogy ténylegesen előállítsák magát a műanyagot. A megoldás az, hogy a 3D nyomtatáshoz újrahasznosított anyagokat vagy nem műanyagokat, például fémet használhatnak, ami hozzájárulna a fenntarthatósághoz.

Vannak-e zöld és fenntartható előnyei a 3D nyomtatásnak? 

Ennek ellenére a 3D nyomtatás számos előnnyel jár a környezet és a fenntarthatóság szempontjából. A 3D nyomtatás és egyéb additív gyártás még fejlesztési szakaszban van. A fejlesztés és az innováció okoz jelentős változásokat a gyártási költségekben és a gyártási időkben, ami a szokásos gyártási folyamatokhoz képest nagyobb hatékonyságot és kisebb környezetterhelést eredményez.

Energia és hatékonyság

A 3D nyomtatás növelheti a gyártási folyamat hatékonyságát, valamint azt az időt és energiát, amellyel a termékek rendeltetési helyükre jutnak. Amikor bioalapú polimereket használnak termékek előállításához, a forráspolimerek biológiailag lebomlanak és nem mérgezőek. Így az anyag helyben elkészíthető, csökkentve a szükséges energia mennyiségét és költségét. Helyezzen el 3D nyomtatókat a kisméretű termékekhez az irodában is, így az alkatrészek, prototípusok és termékek helyben, szállítás nélkül előállíthatók. Ily módon a szabványos teherszállítási módok környezetre gyakorolt hatása csökken. Egy másik tényező a kis tételek 3D-s nyomtatása a szabványos módszerek helyett, amelyek tömeggyártást igényelnek, és amelyek működéséhez energiát is használó termékraktárakat igényelnek.

Ökológiai alternatívák

Alternatív anyagok a 3D nyomtatáshoz ritkák, bár lehetőség van növényi anyagok felhasználásával történő nyomtatásra. Az eldobható tárgyakhoz, például szívószálakhoz használt általános "környezetbarát" anyagok a 3D nyomtatók számára is egyre inkább választottak. A műanyagok algákból készülhetnek, ami megoldhatja a műanyagszennyezési probléma egy részét. Az algákból bioműanyagot lehet készíteni, amely részben vagy teljesen biomasszából vagy megújuló erőforrásokból, leggyakrabban élelmiszernövényekből készült műanyag. Érdekesek, mert ugyanúgy működnek, mint a hagyományos kőolaj alapú műanyagok.

A mikroalgák szerves hulladékon is növekedhetnek, így jó jelöltek biomassza forrásként. Ha azt látjuk, hogy sok van belőlük, használhatjuk, mert a mikroalgák megeszik a hulladékanyagokat és építőanyaggá alakítják. Ez anyagokat is biztosít a termeléshez, és csökkenti a szén-dioxidot a légkörben, mivel az algák CO2-t használnak fel a növekedéshez.

Ha a 3D nyomtatásban figyelembe vesszük a hatékonyságot és az újrahasznosított anyagok használatát, a 3D nyomtatásnak számos pozitív hatása lehet a környezetre. Egyes esetekben ez lehet a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, új technológiák biztosítása a környezeti monitoringhoz, valamint anyagok biztosítása alternatív energiaforrásokhoz.

Ami a szén-dioxid-kibocsátást illeti

A csökkentett szén-dioxid-kibocsátás annak köszönhető, hogy a 3D nyomtatás nagyobb hatékonysággal képes előállítani a gyártási és különösen a szállítási folyamatot. Minden termék elkészíthető digitális fájlokból a szállítás helyett.

Új technológiák a környezetfigyeléshez

A 3D nyomtatás a levegőminőség monitorozására használt műszerek részeivel járulhat hozzá. Egy másik előny a 3D nyomtatásban mutatkozik meg, amely szűrőket és mosókat hoz létre az ipari szennyezés eltávolítására.

Alternatív energia források 

A 3D nyomtatás alkalmazhatóságának másik ágazata a megújuló energia. Az üzemanyagcellák, szélturbinák és napelemek egyes részeit 3D nyomtatott alkatrészekkel tesztelték. A 3D nyomtatás háromdimenziós fotovoltaikus cellákat hozott létre, és kimutatták, hogy nagyobb energiasűrűséget érnek el, mint a szabványos lapos, helyhez kötött napelemek. A szélturbinák 3D nyomtatott, növényi levél alakú lapátokkal rendelkeznek, amelyek csökkentették a lapátokra nehezedő szélterhelést, az egyedi geometriát pedig a 3D nyomtatási eljárás tette lehetővé. A 3D nyomtatás előnyöket kínál a sebesség, a költség, valamint a kis, összetett formák és minták létrehozásának képességében, amelyek különféle célokra használhatók, beleértve az energiatermelést is.


Jelenleg az a helyzet, hogy a feldolgozóipar, valamint a 3D nyomtatás nagy ökológiai tartalékokkal rendelkezik. A 3D technológia több energiát használ fel, mint a marógépek, esztergák és fúrók. Ez végül abban nyilvánul meg, hogy egy azonos tömegű tárgy előállítása 50-100-szor több áramot fogyaszt a 3D nyomtatásban, mint a hagyományos gépeknél. Ez több kibocsátást is jelent. Ezenkívül nagy a függőség a műanyagoktól, és a műanyag nem ökológiai anyag. Az ipari 3D nyomtatók nagy mennyiségű műanyag mellékterméket állítanak elő, amelyek visszamaradnak, és nem használhatók fel teljesen újra. Ehhez hozzáadhatjuk a hevített műanyag másodlagos nyomtatásából származó füstöket, amelyek mérgező melléktermékek. A 3D nyomtatásnak számos előnye van, és rövid távon fenntartható megoldásokat kínálhat, de környezetvédelmi szempontból még hosszú utat kell megtennie a környezeti hatások csökkentése terén. A megújuló energiaforrások felhasználásának innovációi, a hulladékok és a háztartási hulladékkal jobban kímélő anyagok kiküszöbölése végül jobb vagy teljes fenntarthatóságot érhet el.

86.75%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) TonerDepot.hu elnyerte az Árukereső Megbízható Bolt minősítését a vásárlók valós visszajelzései alapján.